فن کویل زمینی اکسون

فن کویل زمینی اکسون

EXON DECORATIVE FAN COIL UNIT

ویژگی های کلیدی محصول


 • ظرفیت هوادهی از 200 تا 1200cfm (از 340  تا 2040m3/h )
 • ظرفیت بار سرمایشی حداقل : 1.3kw و حداکثر: 10.8kw
 • ظرفیت بار گرمایشی حداقل:  1.1kw  و حداکثر: 15kw
 • قابل ارایه در مدل های  دو لوله و چهار لوله:
 • دو لوله و با 3 ردیف کویل (2pipe , 3row)
 • چهار لوله با 1+3 ردیف کویل (4pipe , 3+1row)
 • قابل ارایه در مدل های زمینی روکار و زمینی توکار
 • قابل ارایه در مدل های مکش از زیر و مکش از پشت
 • قابلیت ارایه با الکترو موتورAC   و DC
 • قابلیت ارایه با فن گالوانیزه و فن های ABS
 • دارای محفظه ی محافظ فن
 • تشت درین یا سینی کندانس "L" شکل
 • انجام تست نشتی کویل در فشار 30BAR
 • جنس پنل قاب فن کویل از مواد مصنوعی ترکیبی مقاوم
 • فیلتر قابل شستشو از جنس پلیپروپیلن PP
 • مجهز به شیر هواگیری
 • دارای حفاظ خارجی کویل برای محافظت کویل (دربرابر ضربه و عدم انتقال فشار پیچشی آچار به کویل ولوله ی مسی)
دریافت کاتالوگ استعلام قیمت
فن کویل زمینی اکسون

فن کویل ها با توجه به محل و نحوه ی نصب و استقرار آنها نامگذاری می شوند. بعنوان مثال: فن کویلی که بر روی زمین نصب می شود فن کویل زمینی (یا دکوراتیو) گفته می شود. اصطلاحا چون فن کویل زمینی بخشی از دکوراسیون محسوب می شود از آن بعنوان فن کویل دکوراتیو نیز نام برده می شود.حال اگر فن کویلی بر روی دیوار نصب شود بدان فن کویل دیواری گفته می شود. در ادامه توضیحات بیشتر داده می شود.

شکل - فن کویل زمینی بخشی از دکور محسوب می شود و به همین دلیل دکوراتیو نیز نامیده می شود.

شکل - فن کویل زمینی بخشی از دکور محسوب می شود و به همین دلیل دکوراتیو نیز نامیده می شود.

 فن کویل زمینی یا دکوراتیو بر روی زمین قرار می گیرد(با یا بدون پایه) که در صورتی که بدون پایه باشد ، دزر بالای قرنیز(5 الی 10 سانتیمتر بالاتر از کف) به دیوار بولت می شود. علاوه بر آن دسته بندی های دیگری نیز فن کویل زمینی دارد. بعنوان مثال درصورتی که سطح فن کویل(در قسمت دهش) شیب دار باشد(45 درجه عموما) به آن فن کویل زمینی شیبدار (یا مورب زن)گفته می شود. با این تعریف فن کویل زمینی که بدون پخ باشد به آن بالا زن (عمود زن) نیز گفته می شود. به شکل ها توجه فرمایید.

شکل – فن کویل زمینی بون / با پایه و مکش از زیر و مکش از جلو اکسون

شکل – فن کویل زمینی بون / با پایه و مکش از زیر و مکش از جلو اکسون


آیا غیر از پایه ها در شکل فوق متوجه مورد اختلاف دیگری بین فن کویل ها می شوید؟

گفتیم که فن کویل ها هوای محیط را مکیده و آن را با گذراندن از روی کویل سرد یا گرم (بنا به فصل مورد استفاده) می کنند و به محیط باز میگردانند در حقیقت یک نوع سیرکولاسیون اتفاق می افتد.

پس از عبور هوا بر روی فیلترهای فن کویل (که در محل مکش و ورودی هوا به دستگاه (پیش از کویل دستگاه )نصب می شود) هوای مکیده شده توسط فن از محیط بر روی کویل (سرد یا گرم) هدایت شده و هوای مکش شده را سرد و گرم می کند و با عبور از دریچه ی فن کویل ،هوای محیطی که در آن قرار دارد راسرد یا گرم می کند.

شکل- نحوه کار فن کویل(درحالت سرمایش کار می کند)

شکل- نحوه کار فن کویل(درحالت سرمایش کار می کند)

فن کویل های زمینی درای ترموستات سرخود می باشند. البته این بدان معنا نیست که نمی توان از ترموستات دیواری برای آنها استفاده کرد.

 

ترموستات چیست؟

 ترموستات ابزاری است که جهت کنترل دما ، روشن و خاموش کردن فن کویل ، تنظیم درجه ی محیط وسرعت فن (سه دور: کند ، متوسط و تند) در فن کویل را برعهده دارد . ترموستات ها دارای انواع مختلفی هستند مانند: دستی  یا مکانیکی ، دیجیتال و از بسیار ساده که بدون نمایشگر و فقط وظیفه ی روشن و خاموش و کنترل سه دور فن تا مدل های بسیار پیشرفته و دارای ماژول های کنترلی بیشتر مانند:نمایشگر رنگی تاچ، تایمر و مود چهار فصل و ....و طبیعطا با قیمت های مختلف در دسترس هستند.

همان طوری که گفته شد: فن کویل fan coil  از دو بخش اصلی فن (fan) و کویل (coil) تشکیل شده است. علاوه بر فن و کویل ، الکتروموتور ،فیلتر و تشت تقیر یا درین نیز از دیگر  بخش های اصلی فن کویل می باشند.

فیلتر:


فن fan:

وظیفه ی فن در فن کویل ایجاد و تولید جریان هواست ، هوا توسط فن از محیط (منظوز فضا، اتاق ، سالن و...که فن کویل در آن نصب شده است ) مکیده شده و باگذر از روی سطح کویل coil سرد یا گرم شده ( بسته به فصلی که مورد استفاده قرار می گیرد) و یا بعبارت دیگر بار گرمایشی یا سرمایشی تولید شده در کویل را برداشته و به محیط منتقل می کند و باعث گرم یا سرد شدن محیط می گردد.

 

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ

فن تانژانتی

فن تانژانتی

شکل - فن های مورد استفاده در فن کویل های زمینی

فن سانتریفیوژ :

در فن کویل های سقفی (بدون کابین یا کابین دار) و همچنین فن کویل های زمینی وکانالی (داکت فن کویل ) نیز از فن های سانتریفیوژ استفاده می شود.

 

فن تانژانتی:

در فن کویل های دیواری و یا حتی فن کویل های زمینی و سقفی توکاری که بخواهند ارتفاع فن کویل را به میزان قابل توجهی کاهش دهند از فن های تانژانتی استفاده می کنند لازم به ذکر است که فن های تانژانتی عموما از جنس ABS می باشند چراکه استفاده از ورق های فولادی گالوانیزه به دلیل طول زیاد این نوع فن ها به مرور زمان سبب دفرمگی در قسمت میانی می شود.

فن های تانژانتی در برخی مدل های کاستی یک طرفه و مدل کاستی یکطرفه طرح اسلیم اکسون نیز استفاده می شوند.

فن های سانتریفیوژ از نظر جنس و متریال به دو دسته تقسیم می شوند:

الف: فن سانتریفیوژگالوانیزه:

فن های فولادی گالوانیزه از متداولترین نوع فن های مورد استفاده می باشند مزیت اصلی آنها عدم دفرمگی حرارتی و خوردگی در مناطقی که رطوبت بالاست می باشد.

شکل – فن سانتریفیوژ گالوانیزه

شکل – فن سانتریفیوژ گالوانیزه

 

ب: فن سانتریفیوژ ABS:

در صورت استفاده از فن های پلاستیکی غیر استاندارد دفرمگی بر اثر حرارت خصوصا در مواردی که کویل در  پشت فن قرار گیرد حتمی خواهد بود

شکل – فن سانتریفیوژ ABS

 

محافظ فن Fan Deck:

جهت محافظت از فن های فن کویل یک کابین  در اطراف هر فن جهت محافظت و کنترل بهتر مکش و دهش هوا در فن کویل های زمینی نصب شده است. این کابین فن می تواند از جنس ورق گالوانیزه یا پلاستیک abs  نیز باشد.  Fan deckدر مدل های زمینی، سقفی توکار و کانالی (داکت) نیز وجود دارد.

شکل – محافظ یا گارد فن FAN DECK پلاستیک ABS

شکل – محافظ یا گارد فن FAN DECK پلاستیک ABS

شکل – محافظ یا گارد فن FAN DECK گالوانیزه

شکل – محافظ یا گارد فن FAN DECK گالوانیزه

 

کویل COIL:

کویل یک نوع مبدل حرارتی ست که از صفحات آلومینیومی و لوله های مسی که ضریب انتقال حرارت بالایی دارند ساخته می شود. علاوه بر آلومینیوم و مس که در فن کویل ها متداول است می توان از لوله های مسی و صفحات مسی بجای آلومینیوم نیز استفاده کرد. دلیل استفاده از این دو فلز راندمان خوب انتقال حرارتی آنها و قیمت مناسب آنها در برابر سایر فلزات مشابه از نظر ضزیب انتقال حرارتی می باشد. لازم به ذکر است چون تمرکز بر روی معرفی فن کویل است و بخش های آن لذا مطالبی که ارایه می شوند نیز با تمرکز بر بحث هستند. بعنوان مثال می توان در یونیت هیتر هایی که بجای آب گرم بخار داغ با فشار بالا در لوله های کویل آن جریان دارد دیگر نمی توان از لوله ی مسی استفاده کرد برای کویل .لذا از لوله های فولادی مانیسمان(بدون درز) استفاده می شود چرا که فشار بخار بسیار بالاست و سبب پارگی لوله ی مسی کویل خواهد شد و حی از لوله های بدون درز نیز استفاده می شود.

شکل – صفحات آلومینیومی کویل که به این صفحات فین FIN گفته می شود

شکل – صفحات آلومینیومی کویل که به این صفحات فین FIN گفته می شود

 

شکل – صفحات آلومینیومی کویل که به این صفحات فین FIN وبخاطر روکش آبی رنگ هیدروفیلیک بر روی آنها BLUE FIN گفته می شوند

شکل – صفحات آلومینیومی کویل که به این صفحات فین FIN وبخاطر روکش آبی رنگ هیدروفیلیک بر روی آنها BLUE FIN گفته می شوند

 

الکترو موتور Fan Electro motor

الکترو موتورها ی متداول که بعنوان گزینه اصلی بر روی فن کویل ها قرار میگیرد آسنکرون هستند.

بدین معنی که دارای سیم پیچ هسته ، روتور و استاتور هستند و حرکت بر اثر میدان مغناطیسی ناشی از سیم پیچ ایجاد می شود.این الکترو موتورها تک فاز و عموما سه سرعته می باشند و در فن کویل های اروپایی نوع شش سرعته نیز دارند . که شما می توانید از این شش حالت سرعت الکتروموتور ، سه سرعت را گزینش کنید بعنوان سرعت های کند، متوسط و تند. الکترو موتور ها مجهز به لرزه گیر جهت کنترل و خنثی کردن لرزش ایجاد شده ناشی از حرکت اولیه و توان موتور می باشند.

شکل – الکترو موتورهای آسنگرون تک فاز سه سرعته

تشت کندانس condensing pan:

درحالت کارکرد سرمایشی دستگاه ، رطوبت محیط بر روی فین های کویل سرمایشی چگالیده و مایع می شود و در تشت درین آب جمع می شودو وآب کندانس در تشتی جمع می شود که به آن تشت درین یا کندانس یا تقطیر گفته می شود . در فن کویل هایی که تشت درین آنها بصورت ثقلی عمل می کند نیازی به پمپ نیست . تشت تقطیر در فن کویل های زمینی بصورت ثقلی می باشد. بدین معنی که در کف تشت درین شیب بسیار ملایمی در جهت اتصال لوله درین ایجاد شده است که کندانس اسجاد شده لدان سمت بر اثر وزن سقلی خود حرکت می کند.

 

 

سیستم کنترل control systems:

فن کویل های زمینی درای ترموستات سرخود می باشند. البته این بدان معنا نیست که نمی توان از ترموستات دیواری یا ریموت کنترل برای آنها استفاده کرد.

کنترل فن کویل های زمینی توسط کلید سلکتوری (روشن/خاموش/ تند کند متوسط)  یا ترموستات اتاقی و بعضا ریموت کنترل انجام می شود.  ولی استفاده از ترموستات اتاقی و سری کردن آنها در فضاهای بزرگ نیز امکان پذیر و مورد استفاده است. می توان از دو مدل ترموستات مکانیکی و ترموستات الکترونیکی دارای نمایشگر استفاده نمود. برای اتصال به سیستم های هوشمندساختمان bms می توان با نصب بردهای الکترونیکی بصورت شبکه ای ویا بصورت هاست و شبکه نیز کنترل نمود که موارد انتخابی اکثر فن کویل ها مشابه هم بوده و نظرات تکنیکی مشتریان قابل اعما است.

در صورت نیاز به مطالعه ی بیشتر به بخش مقالات و مقاله ی فن کویل چیست را مطالغه فرمایید . در این مقاله بصورت مفصل به انواع فن کویل ها و مدل های مختلف آن وتمامی اصطلاحات فنی و تخصصی مربوطه اپرداخته شده است.

معرفی فن کویل زمینی اکسون

EXON CONCEALED FAN COIL UNIT

فن کویل های زمینی اکسون از ظرفیت هوادهی 200cfm الی 1400cfmو برای فشار کاری 12pa ,30pa ,50pa را شامل می شوند. مدل های استاندارد فن کویل های زمینی دارای یک کویل 3 ردیفه هستند و در مدل های چهارلوله دارای دو کویل سه و یک ردیفه( 4pipe ,3+1row ) هستند. سطح صدای فن کویل های زمینی از 37 دسی بل الی 52 دس بل است.در زیر به بررسی فن کویل مدل زمینی اکسون پرداخته شده است.

اجزای فن کویل زمینی:

اجزا و قطعات فن کویل زمینی

اجزا و قطعات فن کویل زمینی


بدنه:

جنس بدنه ی فن کویل های زمینی از جنس فولاد گالوانیزه و مواد پلاستیکی ترکیبی می باشد که از نظر ابعاد و اندازه ی فن کویل های زمینی بسیار سایز متناسبی داشته . ظرفیت هوادهی فن کویل های زمینی اکسون از 200cfm الی 1200cfm  می باشند. فشار کاری 12pa ,30pa ,50pa  موجود هستند

 

فیلتر:

در بخش ورودی هوا یا قسمت مکش فن کویل ها ی زمینی و سایر فن کویل هوا اولین تجهیز فیلتر می باشد که به کحض ورد هوا به فن کویل فرآیند پالایش هوا در فن کویل انجام می شود. با توجه به اینکه فن کویل های زمینی در فضاهای بسته نصب می شوند فیلتر آنها نسبت به فیلتر هواسازها ویا فن کویل هایی که در معرض هوای لیرونی قراردارند از درجه اهمیت کمتری برخوردار هستند

شکل – فیلترها عموما از جنس پروپیلن یا  پلی پرو پیلن pp  و بعضاَ آلومینیومی هستند

شکل – فیلترها عموما از جنس پروپیلن یا پلی پرو پیلن pp و بعضاَ آلومینیومی هستند

شکل – فیلترها عموما از جنس پروپیلن یا پلی پرو پیلن pp و بعضاَ آلومینیومی هستند


فن :

فن fan یا بلوور blower از نوع سانتریفیوژ و در فن کویل های زمینی مدل استاندارد از جنس فولاد گالوانیزه می باشند و فن های  ABS نیز بصورت انتخابی قابل ارایه هستند.

 

شکل – فن سانتریفیوژ گالوانیزه فن کویل زمینی

شکل – فن سانتریفیوژ گالوانیزه فن کویل زمینی

 


الکتروموتور:

موتور فن   Fan Motorیا الکترو موتور های  Electro Motorفن کویل زمینی مدل استاندارد از نوع آسنگرون می باشند و در سه سرعت کند،متوسط و تند دور موتور کنترل می شود. لذا در بخش گزینه های انتخابی مشتری می توان الکترو موتورهای AC  و DC را انتخاب نمود و همچنین الکترو موتورهای براش لس BRUSHLESS نیز جهت کاهش مصرف و افزایش راندمان دستگاه نیز قابل ارایه هستند.

شکل – موتور فن Fan Motor فن کویل زمینی

شکل – موتور فن Fan Motor فن کویل زمینی


کویل:

کویل ها بلوفین  Blue Finهستند و  از جنس صفحات(فین) آلومینیومی با روکش محافظ خوردگی و رطوبت بوده و لوله های مسی با قطر 3/8 اینچ (52/9میلیمتر ) می باشند. تمامی کویل ها پیش از نسب بر روی روی فن کویل در فشار 30BAR تست می شوند.  سایز لوله اتصالات 3/4 اینچ می باشد. دارای شیر هواگیری دستی با کاربری راحت و آسان جهت هواگیری کویل ها در مرحله پیش از راه اندازی می باشد. در مدل 2 لوله کویل ها 3 ردیفه ((2pipe , 3row) می باشند و در فن کویل های زمینی 4لوله تعداد ردیف کویل 1+3 (4pipe , 3+1row) می باشند.

لازم به ذکر است کویل ها در مدل های استاندارد بصورت بلوفین ارایه می شوند و بنا به درخواست می توان بون بدون بلوفین نیز ارایه شوند.

شکل – کویل های بلوفین

شکل – کویل های بلوفین

بلوفین چیست؟

بلوفین Blue fin لایه آبی رنگی به ضخامت 1میکرون و از جنس پلیمر هیدروفیلیک  Polymer hydrophilic می با شد. که فین هاfin  (صفحات آلومینیومی کویل) را پوشش می دهند. از مزیت و علت استفاده ی این پوشش پلیمری بلوفین برای بهبود کیفیت هوا در هنگام گذر از روی کویل و یا بار برداری از کویل در حالت سرمایشی می باشد . چرا که در زمانی که آب سرد در کویل جریان دارد سبب جذب رطوبت محیط بر روی کویل می شود و به اصطلاح بر روی سطح کویل کندانس اتفاق می افتد، لذا قطرات آب موجود بر روی کویل سبب کاهش راندمان و ارتباط مستقیم هوا با سطح فین ها ی کویل می گردد و به دنبال آن راندمان کویل خصوصا در مناطق شرجی با درصد رطوبت بالا و نمک موجود در هوا (مناطق جنوبی کشور) کاهش می یابد. پوشش پلیمر هیدروفیلیک سبب کاسته شدن آب کندانس بر روی فین ها می شود و منجربهافزایش راندمان کویل و طول عمر کویل در مناطف شرجی می گردد.

10-4w

تشت درین:

تشت درین Drain Pan بصورت L   ال شکل می باشد (یعنی فن کویل زمینی روکار را میتوان بخاط ال شکل بودن تشت درین آن ، بعنوان فن کویل سقفی روکار نیز استفاده نمود. که مزیت است) از جنس فولاد گالوانیزه .با روکش مقاوم دربرابر خوردگی و زنگ زدگی است که سطح بیرونی تشت با پوشش ضد کندانس پوشیده شده است. که از مزیت های تشت درین نحوه ی ساخت و اتصال آن به لوله ی درین می باشد که از طریق پرس تک مرحله ای و بدون جوشکاری تشت و لوله ی درین به هم متصل شده اند. چراکه جوشکاری لوله ی درین به تشت درین به دلیل ایجاد تنش های پس ماند در فلزو از بین بردن محافظ خوردگی سطح تشت ، اسباب خوردگی و زنگ زدگی را در این نقطه بوجود می آورد. این روند در مناطق شرجی بسیار تند تر اتفاق می افتد.

موارد انتخابی فن کویل های زمینی

fan-j-14