بهینه سازی انرژی در ساختمان

با نگاهی به آمارها مصرف انرژی در ایران نسبت به متوسط جهانی بیش از  ۲.۵ برابر می باشد واین درحالی ست که بخش ساختمان در کلان شهر تهران بدلیل استفاده ی بی ملاحظه ی انرژی های فسیلی ، بیش از ۴۰ درصد آلودگی ناشی از دی اکسید کربن را تولید می کنند بدیهی است صرفه جویی در بخش ساختمان می تواند نقش بسار مهمی را در ذخیره سازی و کاهش مصرف انرژی در کشور داشته باشد. علاوه بر مسایل زیست محیطی از نقطه نظر اقتصادی نیز با توجه به حذف یارانه های انرژی (با اینکه بصورت کامل صورت نپذیرفته و متوسط قیمت انرژی باز نسبت به متوسط قیمت جهانی آن فاصله دارد) هزینه های مصرف انرژی خصوصا در ساختمان های بلند مرتبه بدلیل ضریب تصاعدی مصرف چشم گیر خواهد بود. با توجه به تجارب اجرایی در پروژه های انجام شده ، بهینه سازی انرژی در این ساختمانها می تواند تا ۵۰%  کاهش قبوض انرژی را به همراه داشته باشد . این درحالیست که در صورت مشاوره ی صحیح و مهندسی ارزش بعضا علارغم بالاتر بودن هزینه ی اولیه ی خرید تجهیزات و محصولات کیفی کم مصرف ، علاوه بر بازگشت سرمایه در دوره ی ۳ الی ۶ ساله (این زمان با اشل ساختمان نسبت معکوس دارد ) ، ارزش های افزوده ای که در پایان مرحله ساخت ایجاد می کنند بعضا در نقطه ی سربه سر با خرید تجهیزات بی کیفیت و پرمصرف و ارزان قرار می گیرند.

درصد مصرف انرژی بخش های مختلف در ایران

درصد مصرف انرژی بخش های مختلف در ایران

 

خدمات بهینه سازی انرژی:

کاهش هزینه ها از طریق استفاده بهتر از انرژی و همزمان با صرفه جوئی در هزینه های انرژی ، به کاهش آلودگی محیط زیست نیز

کمک می کند چرا که سوخت های فسیلی مهمترین منبع تولید آلایند ه ها و نشر دی اکسید کربن در محیط زیست هستند.  و با کاهش آنها می توان تا حد قابل ملاحظه ای از انتشار گازهای گلخانه ای جلوگیری بعمل آورد.

 

خدمات بهینه سازی انرژی در ساختمان ها در سه مرحله قابل انجام است:

 

۱)    پیش از ساخت و در مرحله طراحی

بهترین زمان جهت کاهش مصرف انرژی و بالطبع کاهش هزینه های مصرف انرژی در ساختمان، در زمان طراحی اولیه ساختمان می باشد. در این مرحله می توان تمامی زیر ساخت ها را در بهینه ترین حالت طراحی کرد ، نکته قابل تامل این است که بهینه ترین حالت کاهش مصرف انرژی هیچگاه به معنی تحمیل هزینه های بالا بر ساختمان و کارفرما نمی باشد بلکه برعکس ، در صورت اشراف تیم های معماری ، مشاور و طراح بر مباحث انرژی و محصولات راندمان بالا و کیفی می توان حتی در هزینه های ساخت و خرید تجهیزات، صرفه جویی قابل ملاحظه ای ایجاد نمود و طرحی اقتصادی و مبتی بر ذخیره انرژی ، ساختمانی با تجهیزات باکیفیت و کم مصرف تر وحتی  با هزینه اولیه ی بعضاً پایین تر ارایه کرد.

بهینه سازی انرژی در ساختمان

خدماتی مشاوره ای شرکت اکسون در این بخش:

  • طراحی بهینه ی پوسته ی ساختمان
  • طراحی معماری و فرم ساختمان
  • طراحی ساختمان های کم مصرف و کارآمد
  • طراحی ساختمان های سبز بر اساس استاندارد LEED

بهینه سازی انرژی در ساختمان۲)    در زمان ساخت

زمانی که یک ساختمان در حال ساخت می باشد نیز می توان مباحث بهینه سازی و کاهش انرژی را نیز اعمال نمود منتهی این فرآیند بسیار وابسته به مرحله ساخت و شرایط فعلی اجرا آن ساختمان می باشد و آزادی عملی که در مرحله ی طراحی و پیش از ساخت وجود دارد در این مرحله وجود ندارد .

مثال: در مرحله ی طراحی میتوان با تغیر دیگ سنتی به چگالشی و انتقال آن به پشت بام می توان فضای موتورخانه را حذف یا کوچک کرد و فضای آزاد شده را به پارکینگ یا انباری یا… تخصیص داد که هزینه فروش فضای آزاد شده را می توان به اختلاف قیمت بین دیگ چگالشی و سنتی جهت خرید تخصیص داد و ساکنین نیز از مزایای این دیگ ها که تاثیر مستقیم آن کاهش مصرف و کاهش هزینه های انرژی می باشد  منتفع و از یک تکنولوژی جدید که تاثیرات آلایندگی و زیست محیطی بسیار کمتری تسبت به دیگ های سنتی دارد  نیز استفاده می کنند.

بهینه سازی انرژی در ساختمان

۳)     پس از ساخت و در مرحله بهره برداری

پس از آنکه ساختمان ساخته شد یا برای ساختمان های قدیم که ساخته شده اند و در حال بهره برداری هستند نیز می توان از راهکارهای بسیار زیادی در خصوص کاهش مصرف انرژی بهره برد لذا این خود مستلزم مطالعه دقیق ساختمان  و چک کردن مسایلی از قبیل اجرایی شدن چک لیست مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان می باشد.

در این بخش شرکت اکسون با ارایه راهکارهای  بهینه سازی و مجموعه ای از فرصت های صرفه جوئی انرژی در سطوح مختلف و اولویت بندی شده بنا به درخواست کارفرما را در قالب پروژه های مطالعاتی ، مشاوره و اجریی  یاEPC  در ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و صنعتی و… خدمات بهینه سازی و نوسازی خود را انجام می دهد.

 

جهت مطاله درباره ” بند ق” لطفا به مقالات مراجعه یا اینجا کلیک کنید.