فن کویل کاستی چهارطرفه اکسون

فن کویل کاستی چهارطرفه اکسون

EXON 4WAY FAN COIL UNIT

ویژگی های کلیدی محصول

 • ظرفیت هوادهی از 200 تا 2000cfm (از 340 تا 3400m3/h )
 • ظرفیت بار سرمایشی حداقل : 1.4kw و حداکثر: 25.5kw
 • ظرفیت بار گرمایشی حداقل: 1.2kw و حداکثر: 21.8kw
 • قابل ارایه در مدل های دو لوله و چهار لوله
 • دارای ریموت کنترل ساده یا دارای نمایشگر یا دیواری
 • دارای موتور دمپر جهت به حرکت درآوردن جهت دمپرها
 • جنس بدنه از ورق فولادی گالوانیزه پرشده با عایق صوتی و حرارتی پلی استایرن
 • مجهز به سيني درين از جنس فوم پلي استايرن ABS
 • دارای پمپ درین با هد 700mm
 • فلوتر با سیستم آلارم و اخطار 3 مرحله ای (در صورت عدم توجه: ورودی آب راقطع و فن را متوقف می کند)
 • طراحی خاص بدنه جهت نصب در فضاهای تنگ تر
 • قابلیت ارایه با الکترو موتورAC و DC
 • انجام تست نشتی کویل 30bar
 • فیلتر قابل شستشو از جنس پلیپروپیلن PP
 • مجهز به شیر هواگیری
 • ابعاد و اندازه بسیار مناسب و کم ارتفاع266mm
 • دارای حسگر اتاق و سنسور کویل
فن کویل کاستی چهارطرفه
termostat-exon

فن کویل کاستی مانند باقی فن کویل ها دارای دو بخش اصلی شامل فن و کویل می باشد. دلیل نام گذاری فن کویل کاستی (cassete fan coil)  نحوه یا پوزیشن نصب آن می باشد که به صورت کاست در سقف کاذب قرار می گیرد و هوای فضایی را که در آن نصب شده را از مش های میانی خود  به واطه ی فن ، مکیده و پس از گذراندن از روی کویل،  آن را (با توجه به فصل کاری  و مود فن کویل) سرد یا گرم می نماید . به دلیل دهش و پخش هوا از چهار جهت (لوررهای چهارگانه) به آن فن کویل کاستی چهار طرفه گفته می شود.

جهت مکش در فن کویل های کاستی چهار طرفه

جهت مکش در فن کویل های کاستی چهار طرفه

شکل - جهت دهش هوا در پنل فن کویل کاستی چهار طرفه

شکل - جهت دهش هوا در پنل فن کویل کاستی چهار طرفه

پنل های مدل استاندارد فن کویل های کاستی چهارطرفه ابعادی مربع شکل از 65*65 تا 90*90 cm دارد که در برند ها و ظرفیت های مختلف، دارای طرح ها و ابعاد متفاوتی نیز می باشند و علاوه بر رنگ میتوان طرح و شکل گریل و لوور فن کویل های کاستی را که بصورت یک آپشن می باشد را باتوجه به فضای معماری انتخاب نمود، که در کاتالوگ شرکت های سازنده درج می گردد. لازم به ذکر است که پنل های بیرونی دارای ابعاد بزرگتری نسبت به خود فن کویل می باشند. و به عنوان بخش رو کار یا نمای ظاهری فن کویل ، بر روی سقف کاذب نسب می شوند.

عموما برای محیط های تجاری و اداری که دارای سقف کاذب هستند از فن کویل های کاستی استفاده می شود. چرا که بیش از 35 سانتیمتر ارتفاع خود فن کویل است و می بایست سقف دارای ارتفاع زیادی باشد چراکه در صورت کوتاه بودن سقف از نظر کاهش فضای بصری پیشنهاد نمی شود البته در این صئرت نیز می توان از فن کویل های کاستی بسیار کم ارتفاع مدل اسلیم اکسون استفاده نمود.

شکل - برخی از انواع پنل وگریل های فن کویل های کاستی چهارطرفه

شکل - برخی از انواع پنل وگریل های فن کویل های کاستی چهارطرفه

موتور دمپر  یا لوور  louver motorجهت حرکت و بالا و پایین کردن دمپر های یا لوورهای پنل بیرونی می باشد که این حرکت سبب جابجایی و جهت دهی هوا می شود و یک مزیت نسبت به  مدل هایی است که دمپر آنها بصورت دستی تنظیم می شوند و باتوجه به تجاری بودن و اداری بودن محل های نصب و ارتفاع زیاد این گونه فضاها داشتن موتور دمپر یک مزیت مهم برای فن کویل های کاستی محسوب می شود.

در زیر دریچه مکش فن کویل کاستی چهار طرفه فیلتر filter قراردارد که جنس آن از پلاستیک و یا پلی پروپیلن می باشد که با باز کردن دریچه ی گریل بخش مکش به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشوست.

فن کویل های کاستی چهار طرفه بصورت دو و چهار لوله و با دو یا سه ردیف کویل Coilوجود دارند.که در مدل های چهار لوله امکان تامین همزمان گرمایش و سرمایش وجود دارد. سطح کویل با توجه به ظرفیت گرمایشی و سرمایشی فن کویل طبیعتا افزایش می یابد و این خود عمده ترین دلیل افزایش ابعاد فن کویل کاستی می باشد. که افزایش ظرفیت علاوه بر افزایش ظرفیت الکتروموتور و سایز فن ، سطح مقطع کویل نیز افزایش می یابد و همچنین می توان تعداد ردیف های کویل را از دو ردیفه به سه ردیفه ارتقا داد.

در فن کویل های کاستی بدلیل پنهان شدن دستگاه در سقف کاذب پمپ درین Drain pumpبسیار حایز اهمیت است چرا که در صورت خرابی پمپ فن کویل کاستی احتمال از بین رفتن سقف کاذب بدلیل نشتی آب و نم برداشتن سقف کاذب وجود دارد و حتی احتمال جرقه و آتش سوزی در زیر سقف کاذب نیز محتمل است.لذا می بایست پمپ درین فن کویل های کاستی بسیار باکیفیت بوده و در چنذ مرحله عمل نماید و در صورت عدم اطلاع اپراتور پمپ درین فن کویل کاستی خودکار عمل نموده و جریان را قطع نماید تا از بروز خسارات عنوان شده جلوگیری نماید.

لذا می بایست علاوه بر پارامترهایی چون راندمان سرمایشی و گرمایشی، سطح صدای پایین، پاس کردن استانداردهای بین المللی و سبکی و زیبایی و کم مصرف بودن این فن کویل ها بر روی کیفیت و شرکت و برند سازنده ی پمپ درین که وظیفه ی تخلیه ی آب کندانس را دارد را نیز کنترل شود.

درحالت کارکرد سرمایشی دستگاه ، رطوبت محیط بر روی فینهای کویل سرمایشی چگالیده و مایع می شود و در تشت درین      Condensing pan آب جمع می شودو وآب کندانس در تشتی جمع می شود که به آن تشت درین یا کندانس یا تقطیر گفته می شود . در فن کویل هایی که تشت درین آنها بصورت ثقلی عمل می کند نیازی به پمپ نیست . فن کویل های کاستی چهار طرفه اکسون از دو حالت درین استفاده می شود یعنی هم تخلیه ی آب کندانس فن کویل بصورت ثقلی در سری  Cو هم  پمپ درین در سری  A.

کنترل فن کویل های کاستی چهار طرفه به صورت ریموت (کنترل از راه دور بی سیم) و یا به واسطه ی ترموستات اتاقی صورت می پذیرد.

در صورت نیاز به مطالع ی بیشتر به بخش مقالات و مقاله ی فن کویل چیست را مطالعه فرمایید. در این مقاله بصورت مفصل به انواع فن کویل ها و مدل های مختلف آن وتمامی اصطلاحات فنی و تخصصی مربوطه اپرداخته شده است.

معرفی فن کویل کاستی چهار طرفه اکسون

اجزای فن کویل کاستی چهار طرفه

فن کویل های کاستی چهار طرفه اکسون از ظرفیت 200cfm  الی 2000cfm می باشد و در انواع دو لوله و چهار لوله می باشند ، از مزیت های اصلی داشتن پمپ درین با هد 700 میلیمتر و سیستم هشدار سه مرحله ای ، داشتن موتور لوور یا دمپر جهت حرکت اتوماتیک لوررها، وریموت کنترل رایگان می باشد. ارتفاع کمینه  25سانتیمتر و حداکثر ارتفاع آن به 29 سانتیمتر می رسد . سطح صدای این فن کویل ها بسیار پایین بوده و درسری های A,B,C با آپشن های مختلف ارایه می شود.

بدنه:

جنس بدنه ی فن کویل های کاستی چهارطرفه از فولاد گالوانیزه می باشد که برای ایجاد عایق حرارتی و آکوستیک با فوم های پیش ساخته ی پلی استایرن با ضخامت مورد نیاز، پر شده اند.

پنل بیرونی:

پنل خارجی Panel unit فن کویل های کاستی از جنس ABS می باشد جهت میرا کردن نوسانات بسیار انعطاف پذیر بوده. و در داخل آن در قسمت داخلی پنل فیلتر قابل شستشو نصب شده است . لازم به ذکر است در موارد خاص می توان رنگ پنل های بیرونی را باتوجه به درخواست مشتریان جهت بهبود معماری داخلی ساختمان تغییر داد.

4w-05

فیلتر:

در زیر دریچه مکش فن کویل کاستی چهار طرفه فیلتر filter قراردارد که جنس آن از پلاستیک و یا پلی پروپیلن می باشد که با باز کردن دریچه ی گریل بخش مکش به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشوست.

RS18731

موتور لوور:

لوررهای Louverچهار طرفه ی فن کویل کاستی مجهز به موتورهایی louver motor است که در بخش داخلی و گوشه ی پنل جای گذاری شده اند و جهت حرکت و بالاو پایین شدن ممتد لوورهای فن کویل مورد استفاده هستند. موتور لوور از مزیت های فن کویل های کاستی است چرا که باتوجه به نصب فن کویل های کاستی در ارتفاع های بالا و همچنین در مراکز اداری ، تجاری و درمانی امکان تنظیم دستی عملا وجود ندارد لذا می بایست بصورت خودکار و با کنترل از راه دور مدیریت شود.از مزیت فن کویل های کاستی چهار طرفه اکسون نسبت به فن کویل های کاستی دیگر داشتن موتور لوور louver motor یا دمپر می باشد.

فن :

فن fan از نوع رادیال فن و از جنس ABS می باشد که بصورت تزریق تک مرحله ای ساخته شده است به همین دلیل داری بالانس متناسب و بون ارتعاش و دفرمگی است (هر فن در زمانی کمتر از G0.5mm/s به تعادل می رسد) .هم فن و هم شفت دارای لرزه گیر و لاستیگ و هاب ضد ارتعاش در محل اتصال فن به موتور می باشد که سبب از بین رفتن لرزش و کاهش صدای فن شده است.

motori-per-unita-interne-cassette

الکتروموتور:

موتور فن Fan Motorیا الکترو موتور های Electro Motor فن کویل کاستی چهار طرفه مدل استاندارد از نوع آسنگرون می باشند و در سه سرعت کند، متوسط و تند دور موتور کنترل می شود. لذا در بخش گزینه های انتخابی مشتری می توان الکترو موتورهای AC و DC را انتخاب نمود و همچنین الکترو موتورهای براش لس BRUSHLESS نیز جهت کاهش مصرف و افزایش راندمان دستگاه نیز قابل ارایه هستند.

کویل:

کویل ها بلوفین Blue Finهستند و از جنس صفحات(فین) آلومینیومی با روکش محافظ خوردگیو رطوبت بوده و لوله های مسی با قطر 3/8 اینچ (52/9میلیمتر ) می باشند. تمامی کویل ها پیش از نسب بر روی روی فن کویل در فشار 30BAR تست می شوند. سایز لوله اتصالات 3/4 اینچ می باشد. دارای شیر هواگیری دستی با کاربری راحت و آسان جهت هواگیری کویل ها در مرحله پیش از راه اندازی می باشد.

لازم به ذکر است کویل ها در مدل های استاندارد بصورت بلوفین ارایه می شوند و بنا به درخواست می توان بون بدون بلوفین نیز ارایه شوند.

09-4w
10-4w

بلوفین چیست؟

بلوفین Blue fin لایه آبی رنگی به ضخامت 1میکرون و از جنس پلیمر هیدروفیلیک Polymer hydrophilic می با شد. که فین هاfin (صفحات آلومینیومی کویل) را پوشش می دهند. از مزیت و علت استفاده ی این پوشش پلیمری بلوفین برای بهبود کیفیت هوا در هنگام گذر از روی کویل و یا بار برداری از کویل در حالت سرمایشی می باشد . چرا که در زمانی که آب سرد در کویل جریان دارد سبب جذب رطوبت محیط بر روی کویل می شود و به اصطلاح بر روی سطح کویل کندانس اتفاق می افتد، لذا قطرات آب موجود بر روی کویل سبب کاهش راندمان و ارتباط مستقیم هوا با سطح فین ها ی کویل می گردد و به دنبال آن راندمان کویل خصوصا در مناطق شرجی با درصد رطوبت بالا و نمک موجود در هوا (مناطق جنوبی کشور) کاهش می یابد. پوشش پلیمر هیدروفیلیک سبب کاسته شدن آب کندانس بر روی فین ها می شود و منجربهافزایش راندمان کویل و طول عمر کویل در مناطف شرجی می گردد.

پمپ درین و فلوسوییچ

هد پمپ درین 700 میلیمتر می باشد که بدون شیر برگشت بر روی دستگاه نصب شده است. در داخل آن یک فلو سوییچ شناور جهت جلوگیری از نشتی نصب شده است.در صورتی که آب از سح تعیین شده بالاتر بیاید سوییچ شناور عمل می کند و آلارم را فعال می کند. و طی چند مرحله ابتدا شیر آب را قطع و در نهایت موتور فن کویل را خاموش میکند.

11-4w

تشت درین:

تشت درین Drain Pan از جنس پلی استایرن اکسپند شده به روش فرم دهی حرارتی با چگالی بالا تولید شده است و درخلا توسط یک لایه پلی ونیل کلراید پوشش داده شده است که بصورت همزمان با پمپ درین و شناور ایمنی پمپ آب بندی شده است.