فن کویل کاستی یک طرفه اکسون

فن کویل کاستی یکطرفه اکسون

EXON 1-WAY FAN COIL UNIT

ویژگی های کلیدی محصول

 • ظرفیت هوادهی از 200 تا 600cfm (از 340 تا 1020m3/h )
 • ظرفیت بار سرمایشی حداقل : 1kw و حداکثر: 4kw
 • ظرفیت بار گرمایشی حداقل: 5kw  و حداکثر: 8kw
 • قابل ارایه در مدل های دو لوله و چهار لوله
 • دارای ریموت کنترل ساده یا دارای نمایشگر یا دیواری
 • دارای موتور دمپر جهت به حرکت درآوردن جهت دمپر یا لوور
 • جنس بدنه از ورق فولادی گالوانیزه پرشده با عایق صوتی و حرارتی پلی استایرن
 • مجهز به سيني درين از جنس فوم پلي استايرن ABS
 • دارای پمپ درین با هد 700mm
 • فلوتر با سیستم آلارم و اخطار 3 مرحله ای
 • طراحی خاص بدنه جهت نصب در فضاهای تنگ تر
 • قابلیت ارایه با الکترو موتورAC و DC
 • انجام تست نشتی کویل 30bar
 • فیلتر قابل شستشو از جنس پلی پروپیلن PP
 • مجهز به شیر هواگیری
 • ابعاد و اندازه بسیار مناسب و کم ارتفاع235mm
 • دارای حسگر اتاق و سنسور کویل
فن کویل کاستی یک طرفه

فن کویل کاستی یکطرفه 1-way cassette fan coil همانند فن کویل کاستی یکطرفه به دلیل قرار گیری در سقف کاذب همانند یک کاست، نام کاستی را گرفته و همانطور که می دانیم  نامگذاری فن کویل ها با توجه به محل نصب و استقرار آنها نام گذاری می شوند. در ادامه منظور از یکطرفه ، دو طرفه و چهار طرفه ، اشاره به تعداد جهت های دهش هوا دارد.

فن کویل کاستی یک طرفه تنها از یک جهت دهش داشته و با مکش هوا از ناحیه ی گریل فن کویل هوا پس از عبور از لابلای فیلتر ها و گرفتن ذرات معلق احتمالی موجود در فضا ،وارد فن کویل شده و با گذر از روی کویل، با توجه به مود کارکرد فن کویل (سرمایش یا گرمایش) هوا سرد یا گرم می شود.

شکل - جهت مکش در فن کویل کاستی یکطرفه

شکل - جهت مکش در فن کویل کاستی یکطرفه

شکل - جهت دهش هوا در پنل فن کویل کاستی یکطرفه

شکل - جهت دهش هوا در پنل فن کویل کاستی یکطرفه

پنل های مدل استاندارد فن کویل های کاستی یکطرفه ابعادی مسطتیل شکل دارند .در برند ها و ظرفیت های مختلف، طرح گریل و ابعاد نیز متفاوت هستند. علاوه بر رنگ میتوان طرح و شکل گریل و لوور فن کویل های کاستی را که بصورت یک گزینه ی انتخابی می باشد را باتوجه به فضای معماری انتخاب نمود، که در کاتالوگ شرکت های سازنده درج می گردد. لازم به ذکر است که پنل های بیرونی  دارای ابعاد بزرگتری نسبت به خود فن کویل می باشند. و به عنوان بخش رو کار یا نمای ظاهری فن کویل ، بر روی سقف کاذب نسب می شوند. به همین خاطر طرح و نمای ظاهری پنل بیرونی بسیار حائز اهمیت است.

شکل - برخی از انواع پنل وگریل های فن کویل های کاستی یکطرفه

شکل - برخی از انواع پنل وگریل های فن کویل های کاستی یکطرفه


عموماَ برای محیط های تجاری و اداری که دارای سقف کاذب هستند از فن کویل های کاستی استفاده می شود. چرا که بین 23 تا 35 سانتیمتر(در برند های مختلف) ارتفاع خود فن کویل است و می بایست سقف دارای ارتفاع زیادی باشد چراکه در صورت کوتاه بودن سقف  از نظر کاهش فضای بصری پیشنهاد نمی شود البته در این صئرت نیز می توان از فن کویل های کاستییکطرفه بسیار کم ارتفاع مدل اسلیم اکسون(Slim Exon) استفاده نمود.که حداکثر ارتفاع آن 17 سانتیمتر می باشد.

موتور دمپر  یا لوور  louver motorجهت حرکت و بالا و پایین کردن دمپر های یا لوورهای پنل بیرونی می باشد که این حرکت سبب جابجایی و جهت دهی هوا می شود و یک مزیت نسبت به  مدل هایی است که دمپر آنها بصورت دستی تنظیم می شوند و باتوجه به تجاری بودن و اداری بودن محل های نصب و ارتفاع زیاد این گونه فضاها داشتن موتور دمپر یک مزیت مهم برای فن کویل های کاستی محسوب می شود.

در زیر دریچه مکش فن کویل کاستی یکطرفه فیلتر filter  قراردارد که جنس آن از پلاستیک و یا پلی پروپیلن pp می باشد که با باز کردن دریچه ی گریل (بخش مکش) به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشو است.

در زیر دریچه مکش فن کویل کاستی یکطرفه فیلتر filter قراردارد که جنس آن از پلاستیک و یا پلی پروپیلن pp می باشد که با باز کردن دریچه ی گریل (بخش مکش) به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشو است.

فن کویل های کاستی یکطرفه بصورت دو و چهار لوله و با دو ردیف کویل   Coilوجود دارند.که در مدل های چهار لوله امکان تامین همزمان گرمایش و سرمایش وجود دارد. سطح کویل با توجه به ظرفیت گرمایشی و سرمایشی فن کویل طبیعتا افزایش می یابد و این خود عمده ترین دلیل افزایش ابعاد فن کویل کاستی می باشد. که افزایش ظرفیت علاوه بر افزایش ظرفیت الکتروموتور و سایز فن ، سطح مقطع کویل نیز افزایش می یابد و همچنین می توان تعداد ردیف های کویل را از دو ردیفه به سه ردیفه ارتقا داد.

	شکل – فن کویل کاستی یکطرفه دولوله

شکل – فن کویل کاستی یکطرفه دولوله

در فن کویل های کاستی بدلیل پنهان شدن دستگاه در سقف کاذب پمپ درین   Drain pumpبسیار حایز اهمیت است چرا که در صورت خرابی پمپ فن کویل کاستی احتمال از بین رفتن سقف کاذب بدلیل نشتی آب و نم برداشتن سقف کاذب وجود دارد و حتی احتمال جرقه و آتش سوزی در زیر سقف کاذب نیز محتمل است. لذا می بایست پمپ درین فن کویل های کاستی بسیار باکیفیت بوده و در چند مرحله عمل نماید و در صورت عدم اطلاع اپراتور پمپ درین فن کویل کاستی خودکار عمل نموده و جریان را قطع نماید تا از بروز خسارات عنوان شده جلوگیری نماید.

لذا می بایست علاوه بر پارامترهایی چون راندمان سرمایشی و گرمایشی، سطح صدای پایین، پاس کردن استانداردهای بین المللی و سبکی و زیبایی و کم مصرف بودن فن کویل ها، بایستی کیفیت ،شرکت و برند سازنده ی پمپ درین که وظیفه ی تخلیه ی آب کندانس را دارد را  نیز کنترل شود.

درحالت کارکرد سرمایشی دستگاه ، رطوبت محیط بر روی فینهای کویل سرمایشی چگالیده و مایع می شود و در تشت درین Condensing pan آب جمع می شودو وآب کندانس در تشتی جمع می شود که به آن تشت درین یا کندانس یا تقطیر گفته می شود . در فن کویل هایی که تشت درین آنها بصورت ثقلی عمل می کند نیازی به پمپ نیست.

کنترل فن کویل های کاستی یکطرفه  به صورت ریموت (کنترل از راه دور بی سیم) و یا به واسطه ی ترموستات اتاقی صورت می پذیرد.

شکل – فن کویل کاستی یکطرفه دولوله

در صورت نیاز به مطالع ی بیشتر به بخش مقالات و مقاله ی فن کویل چیست را مطالغه فرمایید . در این مقاله بصورت مفصل به انواع فن کویل ها و مدل های مختلف آن وتمامی اصطلاحات فنی و تخصصی مربوطه اپرداخته شده است.

معرفی فن کویل کاستی یکطرفه اکسون

اجزای فن کویل کاستی یکطرفه:

فن کویل های کاستی یکطرفه اکسون از ظرفیت 200cfm  الی 600cfm می باشد و در انواع دو لوله و چهار لوله می باشند ، از مزیت های اصلی داشتن پمپ درین با هد 700 میلیمتر و سیستم هشدار سه مرحله ای ، داشتن موتور لوور یا دمپر جهت حرکت اتوماتیک لوررها، وریموت کنترل رایگان می باشد. ارتفاع کمینه 17سانتیمتر (مدل اسلیم اکسون) و حداکثر ارتفاع آن به 25 سانتیمتر می رسد . سطح صدای این فن کویل ها بسیار پایین بوده و با آپشن های مختلف ارایه می شود.

fan-w1-05

بدنه:

جنس بدنه ی فن کویل های کاستی یکطرفه از فولاد گالوانیزه می باشد که برای ایجاد عایق حرارتی و آکوستیک با ترموفوم های پلی استایرن با ضخامت مورد نیاز، پر شده اند.

پنل بیرونی:

پنل خارجی Panel unit فن کویل های کاستی از جنس ABS می باشد جهت میرا کردن نوسانات بسیار انعطاف پذیر بوده. و در داخل آن در قسمت داخلی پنل فیلتر قابل شستشو نصب شده است . لازم به ذکر است در موارد خاص می توان رنگ پنل های بیرونی را باتوجه به درخواست مشتریان جهت بهبود معماری داخلی ساختمان تغییر داد.

4w-05

فیلتر:

در زیر دریچه مکش فن کویل کاستی چهار طرفه فیلتر filter قراردارد که جنس آن از پلاستیک و یا پلی پروپیلن می باشد که با باز کردن دریچه ی گریل بخش مکش به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشوست.

4w-02
RS18731

موتور لوور:

لورر Louver فن کویل کاستی یکطرفه مجهز به موتور louver motor است که در بخش داخلی و گوشه ی پنل در کنار لوور جای گذاری شده اند و جهت حرکت و بالاو پایین شدن ممتد لوور فن کویل است. موتور لوور از مزیت های فن کویل های کاستی است، چرا که باتوجه به نصب فن کویل های کاستی در ارتفاع های بالا و همچنین در مراکز اداری ، تجاری و درمانی امکان تنظیم دستی عملا وجود ندارد لذا می بایست بصورت خودکار و با کنترل از راه دور مدیریت شود.از مزیت فن کویل های کاستی یکطرفه اکسون نسبت به فن کویل های کاستی دیگر داشتن موتور لوور louver motor یا دمپر می باشد.

فن :

فن fan از نوع سانتریفیوژ و از جنس ABS می باشد با بالانس شده . هم فن و هم شفت دارای لرزه گیر و لاستیگ و هاب ضد ارتعاش در محل اتصال فن به موتور و محل اتصال پایه ی الکترو موتور به بدنه می باشد که سبب از بین رفتن لرزش و کاهش صدای فن شده است.

motori-per-unita-interne-cassette

الکتروموتور:

موتور فن Fan Motorیا الکترو موتور های Electro Motorفن کویل کاستی یکطرفه مدل استاندارد از نوع آسنگرون می باشند و در سه سرعت کند، متوسط و تند دور موتور کنترل می شود. لذا در بخش گزینه های انتخابی مشتری می توان الکترو موتورهای AC و DC را انتخاب نمود و همچنین الکترو موتورهای براش لس BRUSHLESS نیز جهت کاهش مصرف و افزایش راندمان دستگاه نیز قابل ارایه هستند.

تشت درین:

تشت درین Drain Pan از جنس پلی استایرن اکسپند شده به روش فرم دهی حرارتی با چگالی بالا تولید شده است و درخلا توسط یک لایه پلی ونیل کلراید پوشش داده شده است که بصورت همزمان با پمپ درین و شناور ایمنی پمپ آب بندی شده است.

fan-w1-09

پمپ درین و فلوسوییچ

هد پمپ درین 700 میلیمتر می باشد که بدون شیر برگشت بر روی دستگاه نصب شده است. در داخل آن یک فلو سوییچ شناور جهت جلوگیری از نشتی نصب شده است.در صورتی که آب از سح تعیین شده بالاتر بیاید سوییچ شناور عمل می کند و آلارم را فعال می کند. و طی چند مرحله ابتدا شیر آب را قطع و در نهایت موتور فن کویل را خاموش میکند.

دریچه ی هوای تازه:

جهت تامین درصدی هوای تازه دریچه ای بر روی بدنه ی فن کویل تعبیه می شود که می تواند مقداری هوای تازه را که توسط کانال به فن کویل کاستی و سپس به محیط هدایت می شود. در فن کویل ها ی کاستی این مورد بصورت انتخابی می باشد .سیستم کنترلی و میکرو پروسسوری:

در مدل های استاندارد کنترل از طریق ریموت کنترل بدون سیم انجام می شود ولی می توان سیستم کنترلی سیمی را نیز بنا به درخواست مشتری انتخاب کرد:

 • روشن و خاموش کردن فن کویل
 • روشن و خاموش کردن شیر آلات کنترلی
 • روشن و خاموش کردن و تنظیم زمان سنج روزانه
 • تنظیم وکنترل و راه اندازی مجدد حالت کار؛ با سنسور اتاق و سنسورکویل
 • تشخیص اتوماتیک و خودکار
 • حفاظت و رفع کد خطا
 • پیکربندی jumpers برد الکترونیکی
شکل – ترموستات ریموت کنترلی و دیواری

شکل – ترموستات ریموت کنترلی و دیواریشبکه کردن فن کویل ها:

از طریق پروتکل rs485 modbus تا 32 فن کویل در یک شبکه قرار می گیرند.

شکل - شبکه کردن فن کویل ها

شکل - شبکه کردن فن کویل هانحوه کنترل از طریق شبکه و هاست:

چندین شبکه (هر شبکه 32 فن کویل ) را می توان از طریق شبکه و هاست کامپیوتر و کانورتر RS232و RS458 مدیریت نمود
برای مکان های تجاری و اداری و درمانی استفاده از کنترل هوشمند و سری کردن فن کویل طبقات و کنترل آنها از طریق یک کامپیوتر مرکزی بسیار مفید و در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیر گذار است.

شکل _ نحوه کنترل از طریق شبکه و هاست

شکل _ نحوه کنترل از طریق شبکه و هاستابعاد متناسب:

ابعاد فن کویل های کاستی اکسون بسیار متناسب هستند خصوصا از نظر ارتفاعی که بین 17 تا 25 سانتیمتر ارتفاع دارند. ارتفاع کم فن کویل های کاستی یکطرفه از کاهش ارتفاعی سقف کاذب در فضا جلوگیری می کند.

شکل – ابعاد یونیت بیرونی فن کویل کاستی یکطرفه

شکل – ابعاد یونیت بیرونی فن کویل کاستی یکطرفه


گزینه های انتخابی (OPTIONS)

 • هیتر برقی
 • ترموستات
 • الکتروموتور نوع AC یا DC
 • ارایه با الکتروموتور براش لس BLDC
 • شیرهای دو راهه ،سه راهه و بالانس
 • قابلیت اتصال به سیستم هوشمند
 • اتصال با پروتکل RS485 ModBus,
 • امکان اتصال به هوای تازه
 • ارایه ی درین بدون پمپ و خودکار